… tak z těch našich holátek jsou už hotoví ptáčci a vylétli včera z budky vstříc životnímu dobrodružství…
…víte že se sýkorušky se pak zdržují v okolí svého domečku…?
víte že :
…po opuštění hnízda se mláďata ještě zdržují v okolí hnízda, aby mohli do začátku přijmout pomoc svých starostlivých rodičů. Ptáčata se potom snaží naučit létat. Trénují tak dlouho, dokud se jim to nepovede – pak se z nich stávají jedinci, kteří jsou již schopní postarat se sami o sebe.
…pokud byste se dostali do situace nálezce ptáčete, je třeba nejprve zhodnotit situaci. Opravdu musíte ptáče zachraňovat? Jste si jistí, že se o něho nepostará někdo z ptačí říše? Nezhoršíte svým zásahem situaci ještě víc? Samozřejmě pokud se ptáče nachází ve vodě, na silnici, či podobně nevhodném místě, je dobré nejprve ho zachránit od tohoto zřejmého nebezpečí, a až poté zjišťovat, zda-li je potřeba vaše další pomoc. Když situaci vyhodnotíte, tak, že je třeba vašeho zásahu, berte na vědomí, že vaše jednání může mít i negativní důsledky. Tou nejlepší věcí, jež můžete udělat je najít hnízdo a ptáče do něho vrátit. Nemusí jít ani nutně o původní hnízdo, ptáci jsou ochotní adoptivní rodiče a přírůstky nijak neřeší. Zjistíte-li, že ptáče je poraněné, nebo u vás vznikne podezření, že by z nějakého důvodu nemuselo přežít, to nejlepší, co můžete udělat je, zavolat do záchranné stanice, kde už si s ptáčátkem poradí. Jestliže si odnesete ptáčka domů, mějte na paměti, že zpřetrháte veškerá rodičovská pouta a stanete se jeho adoptivními rodiči, na které bude pravděpodobně fixováno. V těchto případech bývá návrat do volné přírody jen ojedinělý.
Vždy si tedy pořádně rozmyslete, zda vaším zásahem ptačímu mláděti ještě nepřihoršíte, a zda jde opravdu o jediný způsob, jak mu pomoci.