ČARODKY UŽ ZÍTRA…

… mrkněte do skříně a zkuste vyčarovat pro prďousky něco na zítřejší prima dopoledne …

  • zkuste zvolit kostým tak, aby se jej nemusely ostatní děti bát ( prosí někteří z rodičů…)

🕷️🕸️🕷️🕸️🕷️🕸️🕷️🕸️🕷️🕸️🕷️🕸️🕷️🕸️🕷️🕸️🕷️

Čáry máry kopretinka- ať nám zvonek štěstí cinká
Čáry máry, žáby, hadi- ať se mají všichni rádi
Čáry máry sedmikráska – ať nám všude kvete láska.

🕸️🕷️🕸️🕷️🕸️🕷️🕸️🕷️🕸️🕷️🕸️🕷️🕸️🕷️🕸️🕷️🕸️

BELTAIN – ČARODĚJNICE A MAGICKÁ NOC

Beltain, čarodějnice či filipojakubská noc se pojí s oslavou slunečnější poloviny roku, lásky a ohně. Pojďme si připomenout jak tento čas trávily kultury minulé a jak můžeme prožít čarodějnice s dětmi.

OHEŇ
Symbol ohně a světla jako základního živlu dávající teplo byl důležitý pro Kelty, kteří slavili Beltain. Oheň přinášel očistu a ochranu. Zapalování ohňů jsme si přenesli i do novodobých čarodějnic. Končí temnota a na prvního máje přichází světlo. Naše vášně se dostávají na povrch a začínají se probouzet.

OSLAVA LÁSKY
Beltain je čas lásky, oslava partnerství i touhy po miminku, Tomuto svátku je přiřazena Milenka, která má symbol užívání si života všemi smysly. Má schopnost milovat. Hlavně milovat sama sebe. Matka Země je plná síly na nový start, vše kvete, pučí a roste. Zastavte se a myslete v tomto období na sebe! Beltainská noc byla vnímána jako nejplodnější pro ty, kdo si přejí počít miminko.

KŘESŤANSKÁ TRADICE ČARODĚJNIC
S proměnou náboženství svátek zůstal, jen se přesunul do křesťanské tradice. Lidé věřili, že se poslední dubnový den slétají čarodějnice a zlé síly mají větší moc než obvykle. Čarodějnice měly pořádat své slety, rituály a létat na koštěti. Proto bylo třeba chránit dobytek, na kopcích se zapalovaly ohně, práskalo se bičem a zvonilo na zvony. Od 15. století byly na čarodějnice pořádány hony, panoval strach z uhranutí, konstruovaly se čarodějnické procesy, které ukončila až Marie Terezie. Symboliku čarodějnice jsme si přenesli do dnešních dnů, i když spíš v humorné formě.

FILIPOJAKUBSKÁ NOC
S čarodějnicemi souvisí i Filipojakubská noc, tedy noc z 30. dubna na 1. května. V liturgickém kalendáři si církev tento den připomínala vysvěcení baziliky s ostatky apoštolů Filipa a Jakuba v Římě.

A JAK SLAVÍME DNES?
V dnešní době se ustálila tradice pálení čarodějnic téměř za každou vesnicí. Bývá to příležitost k setkání s přáteli, rodinou a sousedy. Místní hasiči udržují oheň, opékají se buřty, pálí se čarodějnice ze slámy.

Jak si v dnešní době oslavit Beltain a čarodějnice? Pojměte ho jak je vaší rodině příjemné ať už máte blíže ke křesťanské či keltské tradici…