… a pod nimi spousta dárečků… přejeme ty nejkrásnější Vánoce a snad ke všem se dostane ten čerstvě narozený Ježíšek, na kterého čekáme celý advent… no už aby to zvonilo🔔
…🎁🎄🎁🔔🎁dětem přejeme kupu dárečků a všechna splněná přání…
… 🎄🥂📺👨👩👧👧🍀dospělákům klid, pohodu a co nejvíc pohádek…
… všem moc a moc zdraví a fajn lidi kolem sebe…
VÁNOČNÍ STROMEČEK… odkud pochází tato tradice
…je doloženo, že do Čech přišel vánoční stromeček z německých oblastí, kde měl poměrně zakořeněnou tradici, která sahá do 16. století. První písemná zmínka pochází už z roku 1570 z německých Brém. Zvyk se v Evropě šířil na přelomu 18. a 19. století, a to hlavně prostřednictvím měst. V Čechách je vánoční stromek poprvé zaznamenán v roce 1812, v Praze. Na venkově se však ujímal pomalu, protože zde byla silná vazba na tradici betlémů a také to byla jistá zdrženlivost v přijetí vánočního stromku u české vlastenecké veřejnosti, protože zvyk měl německý původ. V lidové tradici, ale bylo běžné donášení svěží zeleně do vánočních příbytků, a tak i vánoční stromeček si pomalu našel cestu do světnic našich předků. Ve venkovských chalupách zdomácněl v průběhu 1. poloviny 20. století. Umístění stromku se řídilo prostorovými možnostmi v domě. Ve vesnických domácnostech měl své místo ve světnici, zastrčeným do otvoru v nízké stoličce nebo zasazený do špalku či do hmoždíře s pískem, do dřevěného kříže nebo i do řepy, aby z ní sál šťávu a déle vydržel. Stavěl se na truhlu, ale i do okna. Malý stromek zprvu stával i na štědrovečerním stole, ale je i doloženo, že stromek byl zavěšený na háku za kmínek nebo za špičku ke stropnímu trámu.
https://www.ceskezvyky.cz/kategorie/ceske-zvyky/zima/vanoce/symboly-vanoc/vanocni-stromecek/
Obvykle se stromky zdobily podle místních zvyklostí, např. jablíčky, pečivem, sušenými plody, spolu s voskovými, nebo lojovými svíčičikami, ty se měly u nás poprvé rozsvítit v r. 1860. Posléze se zdobily i háčkovanými ozdobami a řetězy z papíru a pozlátka. Ve 20. století se pro stromek staly typické skleněné ozdoby, ty se prý zrodily někdy na konci 19. století kvůli špatné úrodě jablek. Na stromky nebylo jednoho roku co dát, a tak němečtí skláři vymysleli červené baňky připomínající jablíčka. Mezi nejstarší ozdoby patřily tzv. korálkové, sestavené z foukaných korálků do tvarů hvězdiček, košíčků a dalších tvarů. K tradici českého stromečku patří i ozdoby jako je cukroví, perníčky a čokoláda. Bonbony nebo duté figurky se zavěšením na stromeček se datují od r. 1897, kdy byla u nás vyrobena první kolekce. Jde o český vynález a v první polovině 20. století pak čokoládové figurky balené do barevných staniolových fólií zaplavil vánoční trh. Pro vánoční stromek se stala charakteristická hlavně světla jako hlavní křesťanský symbol Vánoc ve významu narození Krista jako světla světa a hvězda umístěná na vrcholu zastupovala hvězdu betlémskou.
Podle Č. Zíbrta ještě kolem roku 1850 se nepoužíval název „Vánoční stromek“. Vypravovalo se, že nejčastěji se na Štědrý večer stavěl doprostřed stolu „plodný rajský nebo májový stromek.“ Etnograf Č. Zíbrt dodává, že v jeho rodišti, v Kostelci nad Vltavou a v okolí Orlíka se v šedesátých letech 19. století rozšířilo povědomí o vánočním stromku, protože členové knížecí schwarzenberské rodiny nadělovali chudým dětem obleky a dárky z obrovského vánočního stromu. Děti potom doma stromek napodobovaly…