TI, CO NAD NÁMI DRŽÍ OCHRANNOU RUKU…

  • od

…každý z nás máme někoho, tam nahoře, za kterým proudí naše vzpomíky, smutek, láska, i radost z krásně prožitých společných chvil…někteří z nás i někdy cítí jejich chvilkovou hřejivou přítomnost …

DUŠIČKY? KLIDNĚ I S DĚTMI…🕯️🕯️🕯️🕯️🕯️🕯️

Není nutné kupovat drahé věnce a haldy květin… stačí klidnou procházkou zajít i s prnďatama na hřbitov – my včera byli se školkovou procházkou zapálit svíčku…

…nebo jen tak doma za oknem zapálit v tichosti svíčku za někoho, kdo nám už odešel. Světýlko ukazuje cestičku vzhůru ke hvězdám a my tak posíláme pozdrav těm, na které zbývá už jen vzpomínat…
…doma pak pěkně pod dečkou s hrnkem kakaa, či čajíkem, s dobrůtkou dětem pak vyprávějte o svých předcích, prohlížejte rodinná alba, vzpomínejte na zážitky, povídejte si, jaké to bylo kdysi…

…je potřeba si uvědomit, že jsme tu díky těm, co tu byli před námi, co všechno nám předali, co nás naučili a co v nás zůstalo…

Svátek všech svatých a Památka zesnulých
Tyto svátky patří mezi vzpomínkové dny, které věnujeme našim blízkým, kteří již nejsou mezi námi. V České republice má úcta k mrtvým velmi silnou tradici. Její kořeny můžeme nalézt již v pohanských dobách na našem území. Lidé navštěvují hřbitovy, na hroby kladou věnce, zapalují svíčky. Tento zvyk má původ v keltské tradici – svátku Samhaim, který se slavil v den keltského nového roku, který připadal na 1.11. Křesťanství tento obyčej přejalo a dalo mu nový obsah v podobě Svátku Všech svatých 1.11. a následného svátku Památky zesnulých neboli Dušiček, který připadá na 2.11.